Skip to content

18-20 Tiffany Blvd

Newark, NJ 07104

Built 1926

Last Sale Price
$438,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block846
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,500
23%
Improvement Value:$114,200
77%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,617+2.0%
2024$5,506-0.2%
2023$5,515-1.7%
2022$5,613+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$438,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 20220, Page 82531

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5804, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1926