Skip to content

13 Ruby Pl

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2011

Property Information

Block848.01
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
16%
Improvement Value:$116,100
84%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,241+2.0%
2024$5,137-0.2%
2023$5,145-1.7%
2022$5,236+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910