Skip to content

74 Winthrop St

Newark, NJ 07104

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block817
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description2SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,738
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
21%
Improvement Value:$103,500
79%
Total Assessment$131,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,982+2.0%
2024$4,884-0.2%
2023$4,892-1.7%
2022$4,978+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$103,300
DeedBook 5331, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1908