Skip to content

17 Agate Pl

Newark, NJ 07104

Built 2007

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Jan 7, 1999

Property Information

Block848
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,348
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,300
8%
Improvement Value:$267,500
92%
Total Assessment$289,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,021+2.0%
2024$10,804-0.2%
2023$10,821+14.0%
2022$9,492+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$67,000

To:

Sq Ft4,348DeedBook 5596, Page 112