Skip to content

12-14 Ruby Pl

Newark, NJ 07104

Built 1920

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block848
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,595
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
15%
Improvement Value:$171,500
85%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,674+2.0%
2024$7,523-0.2%
2023$7,535-1.7%
2022$7,668+47.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,595DeedBook 20180, Page 96082

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 5741, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1920