Skip to content

56 Green St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$118,624
Last Sale Date
Jun 19, 2017

Property Information

Block865
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
94%
Improvement Value:$1,300
6%
Total Assessment$21,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$821+2.0%
2024$805-0.2%
2023$807-1.7%
2022$821+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$118,624

To:

DeedBook 20170, Page 55820

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6381, Page 51

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 5087, Page 920

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4677, Page 679