Skip to content

64 Columbia St

Newark, NJ 07102

Built 1897

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block871
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,788
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,600
20%
Improvement Value:$167,200
80%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,941+2.0%
2024$7,784-0.2%
2023$7,797-1.7%
2022$7,934+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5406, Page 647

Property Sale

Sale
$70,000

Property Built

Built

Year Built: 1897