Skip to content

50-60 Columbia St

Newark, NJ 07106

Vacant Land

Last Sale Price
$3,900,000
Last Sale Date
Apr 10, 2007

Property Information

Block871
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage957
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,460,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$93,554+336.4%
2024$21,436-76.7%
2023$91,856-1.7%
2022$93,480+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,900,000

To:

Sq Ft957DeedBook 12045, Page 7095