Skip to content

17 Elm St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2014

Property Information

Block872
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
41%
Improvement Value:$226,800
59%
Total Assessment$386,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,710+2.0%
2024$14,420-0.2%
2023$14,443-1.7%
2022$14,698+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 4752, Page 592