Skip to content

12 Elm St

Newark, NJ 07102

Built 1887

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 7, 2003

Property Information

Block876
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,472
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,800
27%
Improvement Value:$103,600
73%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,415+2.0%
2024$5,309-0.2%
2023$5,317-1.7%
2022$5,411+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft3,472DeedBook 5979, Page 937

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4977, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1887