Skip to content

256 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2012

Property Information

Block876
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
72%
Improvement Value:$64,200
28%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,720+2.0%
2024$8,548-0.2%
2023$8,562-6.4%
2022$9,143+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 5600, Page 333

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4492, Page 121