Skip to content

262 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Dec 8, 2006

Property Information

Block876
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,900
95%
Improvement Value:$5,400
5%
Total Assessment$108,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,119+2.0%
2024$4,037-0.2%
2023$4,044-1.7%
2022$4,115-16.1%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

DeedBook 12006, Page 9293

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5288, Page 933