Skip to content

317-323 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1857

Last Sale Price
$14,885
Last Sale Date
Dec 6, 2021

Property Information

Block881
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,700
78%
Improvement Value:$84,700
22%
Total Assessment$387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,733+427.6%
2024$2,792-0.2%
2023$2,798
Property History

Property Sale

Sale
$14,885

To:

Sq Ft1,320DeedBook 20211, Page 46664

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4517, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1857