Skip to content

20- E Kinney StNewark, NJ 07102

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2009

Property Information

Block882
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
16%
Improvement Value:$138,000
84%
Total Assessment$164,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,248+2.0%
2024$6,125-0.2%
2023$6,135-1.7%
2022$6,243+1.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6265, Page 58

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4695, Page 1