Skip to content

6 E Kinney St

Newark, NJ 07102

Vacant Land

Last Sale Price
$10,500,000
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block882
Lot50
QualifierC1102
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
DescriptionCOMM UNIT CU2B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage733
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$47,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,803+2.0%
2024$1,767-0.2%
2023$1,770-1.7%
2022$1,801+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,500,000

To:

Sq Ft733DeedBook 20170, Page 97043