Skip to content

327 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2005

Property Information

Block884
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,500
25%
Improvement Value:$243,500
75%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,322+2.0%
2024$12,079-0.2%
2023$12,098-13.2%
2022$13,946+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4584, Page 249