Skip to content

391 Halsey St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 2, 2018

Property Information

Block116
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
31%
Improvement Value:$212,000
69%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,656+2.0%
2024$11,426-0.2%
2023$11,445-12.4%
2022$13,068+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

To:

DeedBook 20181, Page 8268

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5768, Page 17