Skip to content

337 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Vacant Land

Last Sale Price
$36,165
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block884
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$103,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,929+2.0%
2024$3,851-0.2%
2023$3,857-1.7%
2022$3,925+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$36,165

To:

DeedBook 20190, Page 58180