Skip to content

25 Chestnut StNewark, NJ 07102

Vacant Land

Last Sale Price
$91,193
Last Sale Date
Oct 28, 2002

Property Information

Block891
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$36,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,400+2.0%
2024$1,372-0.2%
2023$1,374-1.7%
2022$1,398+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$91,193

To:

DeedBook 5930, Page 306

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 5179, Page 919

Property Sale

Sale
$7,500

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 4669, Page 78