Skip to content

1036-1040 Mayor Gibson

Newark, NJ 07102

Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block891
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description1SSS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$605,500
41%
Improvement Value:$874,700
59%
Total Assessment$1,480,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,292+2.0%
2024$55,182-0.2%
2023$55,271-11.0%
2022$62,115+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0