Skip to content

27 Chestnut St

Newark, NJ 07102

Vacant Land

Last Sale Price
$25,020
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block891
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$73,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,126+2.0%
2024$4,045-0.9%
2021$4,081+1.8%
2020$4,007+3.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$25,020

To:

DeedBook 20220, Page 97388

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5156, Page 933

Property Sale

Sale
$52,678
DeedBook 4695, Page 1