Skip to content

14 Camp StNewark, NJ 07102

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Dec 2, 2022

Property Information

Block891
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,400
58%
Improvement Value:$22,000
42%
Total Assessment$52,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,993+2.0%
2024$1,953-0.2%
2023$1,957-1.7%
2022$1,991+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,000,000
DeedBook 20221, Page 7820Recorded12/19/2022