Skip to content

100-102 Parkhurst StNewark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$2,250,000
Last Sale Date
Jan 14, 2026

Property Information

Block899
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage338
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
22%
Improvement Value:$432,100
78%
Total Assessment$557,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,187+2.0%
2024$20,769-0.2%
2023$20,802-13.6%
2022$24,065+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,250,000

To:

Sq Ft338DeedBook 20260, Page 4468

Property Sale

Sale
$1,400,000

To:

Sq Ft338DeedBook 12103, Page 6923

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft338

Property Sale

SaleMulti
$32,500

To:

Sq Ft338DeedBook 4830, Page 802