Skip to content

1162-1188 Mayor Gibson

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$16,500,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block906
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage4.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,889,100
42%
Improvement Value:$6,721,600
58%
Total Assessment$11,610,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$441,555+2.0%
2024$432,847-0.2%
2023$433,544-1.7%
2022$441,207+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$16,500,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 20211, Page 30938

Property Sale

SaleMulti
$16,500,000
DeedBook 20211, Page 30938Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$9,000,000
DeedBook 5733, Page 536