Skip to content

141 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1929

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Dec 9, 1986

Property Information

Block914
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,600
42%
Improvement Value:$95,000
58%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,222+2.0%
2024$6,099-0.2%
2023$6,109-1.7%
2022$6,217+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 4948, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1929