Skip to content

127-129 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1855

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block914
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,995
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
23%
Improvement Value:$230,300
77%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,413+2.0%
2024$11,188+99.9%
2023$5,597-1.7%
2022$5,696+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,995DeedBook 20210, Page 40151

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12365, Page 2665

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 6300, Page 523

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6116, Page 916

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4415, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1855