Skip to content

121-125 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block914
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,400
26%
Improvement Value:$216,200
74%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,166+2.0%
2024$10,945-0.2%
2023$10,963-13.0%
2022$12,605+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 20230, Page 43486

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5352, Page 105

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4463, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1890