Skip to content

141-143 Mcwhorter St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Aug 27, 2004

Property Information

Block915
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,700
37%
Improvement Value:$74,100
63%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,442+2.0%
2024$4,354-0.2%
2023$4,361-1.7%
2022$4,438+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000

To:

Sq Ft1,068DeedBook 6108, Page 409

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5688, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1900