Skip to content

140 South St

Newark, NJ 07114

Built 1897
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 19, 2013

Property Information

Block926
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
9%
Improvement Value:$500,900
91%
Total Assessment$550,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,932+2.0%
2024$20,519-0.2%
2023$20,552+52.0%
2022$13,520+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6226, Page 11

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5822, Page 800

Property Sale

Sale
$69,700
DeedBook 5241, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1897