Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
176-180 South St
Newark, NJ 07114
Last Sale Date
Jun 18, 1984
Property Information
Block927
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89
Building Details
Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage553
Acreage0.29
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$336,000
31%
Improvement Value:$742,900
69%
Total Assessment$1,078,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $41,031 | +2.0% |
| 2024 | $40,221 | -0.2% |
| 2023 | $40,286 | -12.4% |
| 2022 | $45,980 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.