Skip to content

110 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1870

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Mar 25, 2017

Property Information

Block940
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,983
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,200
29%
Improvement Value:$170,400
71%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,112+2.0%
2024$8,932-0.2%
2023$8,947-1.7%
2022$9,105+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$187,500

To:

Sq Ft2,983DeedBook 20170, Page 31391

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4765, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1870