Skip to content

112 Elm St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block940
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
55%
Improvement Value:$115,700
45%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,876+2.0%
2024$9,682-0.2%
2023$9,697-1.7%
2022$9,869+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 20190, Page 72188

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6051, Page 240

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5513, Page 779