Skip to content

114 Elm StNewark, NJ 07105

Built 1870

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 18, 2019

Property Information

Block940
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,446
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
20%
Improvement Value:$267,100
80%
Total Assessment$332,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,641+2.0%
2024$12,392+37.1%
2023$9,040+11.3%
2022$8,121+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft4,272DeedBook 20190, Page 62371

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5397, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1870