Skip to content

128 Mcwhorter StNewark, NJ 07105

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 1, 2019

Property Information

Block940
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,107
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
12%
Improvement Value:$392,200
88%
Total Assessment$444,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,885+774.4%
2024$1,931-68.1%
2023$6,053-1.7%
2022$6,160+46.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft4,107DeedBook 20190, Page 20180

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12141, Page 7274

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 6022, Page 869

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 5754, Page 95

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5302, Page 235