Skip to content

230 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1906

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 25, 2022

Property Information

Block942
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,170
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
32%
Improvement Value:$153,400
68%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,379+2.1%
2024$8,209-0.2%
2023$8,222-1.8%
2022$8,372+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft3,170DeedBook 20221, Page 9588

Property Built

Built

Year Built: 1906