Skip to content

208 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block942
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,305
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,100
25%
Improvement Value:$195,400
75%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,907+2.0%
2024$9,711-0.2%
2023$9,727-1.7%
2022$9,899+30.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft4,340DeedBook 20181, Page 3112

Property Built

Built

Year Built: 1900