Skip to content

22 Warwick St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 8, 2011

Property Information

Block943
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,111
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
36%
Improvement Value:$131,400
64%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,792+2.0%
2024$7,639-0.2%
2023$7,651-1.7%
2022$7,786+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft3,111DeedBook 12306, Page 9345

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12057, Page 2315

Property Built

Built

Year Built: 1900