Skip to content

270 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1905

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 28, 1989

Property Information

Block961
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$127,700
63%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,709+2.0%
2024$7,557-0.2%
2023$7,569-1.7%
2022$7,703+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft3,232DeedBook 5105, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1905