Skip to content

287 Chestnut StNewark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block955
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
54%
Improvement Value:$53,600
46%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,434+2.0%
2024$4,347-0.2%
2023$4,354+4.1%
2022$4,181+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,230DeedBook 20210, Page 60220

Property Built

Built

Year Built: 1910