Skip to content

41 Warwick St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Nov 29, 1990

Property Information

Block944
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
38%
Improvement Value:$116,800
62%
Total Assessment$189,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,199+2.0%
2024$7,057-0.2%
2023$7,068-1.7%
2022$7,193+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000

To:

Sq Ft3,500DeedBook 5149, Page 303

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 4772, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1900