Skip to content

19 Warwick St

Newark, NJ 07105

Built 1915

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 26, 2001

Property Information

Block944
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SCB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,400
47%
Improvement Value:$70,200
53%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,043+2.0%
2024$4,943-4.8%
2023$5,194-1.7%
2022$5,286+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5729, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1915