Skip to content

238 E Kinney St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2017

Property Information

Block945
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
38%
Improvement Value:$68,300
62%
Total Assessment$109,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,164+2.0%
2024$4,082-0.2%
2023$4,089-1.7%
2022$4,161+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4812, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1900