Skip to content

26 Nichols St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 29, 1991

Property Information

Block945
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,416
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,400
36%
Improvement Value:$142,800
64%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,526+2.0%
2024$8,358-0.2%
2023$8,372-1.7%
2022$8,520+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft3,416DeedBook 5166, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1900