Skip to content

215 E Kinney St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 14, 2007

Property Information

Block946
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
52%
Improvement Value:$192,700
48%
Total Assessment$402,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,315+2.0%
2024$15,013-0.2%
2023$15,037-1.7%
2022$15,303+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

DeedBook 12040, Page 1342

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4880, Page 497