Skip to content

257 E Kinney St

Newark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Dec 23, 2003

Property Information

Block946
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,684
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,500
30%
Improvement Value:$149,400
70%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,937-0.2%
2023$7,950-1.7%
2022$8,090+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft3,684DeedBook 6032, Page 597

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 5536, Page 188

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5218, Page 325

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 4635, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1920