Skip to content

146 Oliver St

Newark, NJ 07105

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2016

Property Information

Block946
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
22%
Improvement Value:$178,000
78%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,690+2.0%
2024$8,518-0.2%
2023$8,532-1.7%
2022$8,683+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 5520, Page 97