Skip to content

222- Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 28, 2015

Property Information

Block947
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
34%
Improvement Value:$86,100
66%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,986+2.0%
2024$4,887-0.2%
2023$4,895-1.7%
2022$4,982+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,326DeedBook 12553, Page 1094

Property Built

Built

Year Built: 1890