Skip to content

9-15 Malvern St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block949
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,800
72%
Improvement Value:$95,200
28%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,930+2.0%
2024$12,675-0.2%
2023$12,696-1.7%
2022$12,920+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 1306Recorded1/6/2016

Property Sale

Sale
$150,100
DeedBook 12297, Page 9457

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6017, Page 287

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5865, Page 716