Skip to content

17 Malvern St

Newark, NJ 07105

Built 1984

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block949
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
21%
Improvement Value:$246,200
79%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,892+2.0%
2024$11,657-0.2%
2023$11,676-1.7%
2022$11,883+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000

To:

Sq Ft5,440DeedBook 20220, Page 64217

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 12099, Page 8628

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5488, Page 235

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5037, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1984