Skip to content

144 Pacific St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Feb 24, 1978

Property Information

Block949
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF1UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,442
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,900
31%
Improvement Value:$181,400
69%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,937+2.0%
2024$9,741-0.2%
2023$9,757-1.7%
2022$9,929+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$62,500

To:

Sq Ft3,442DeedBook 4596, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1900